słowniczek - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
WAŻNE POJĘCIA

SARMATYZM – nazwa wiążąca się z mitem upowszechnianym w renesansie, który głosił, że polski stan rycerski wywodzi się od dzielnego, starożytnego ludu Sarmatów. Termin ten w tradycji określa ideologię oraz kulturę siedemnastowiecznej szlachty polskiej, której podstawą było przekonanie o wyższości narodu polskiego nad innymi narodami. Najważniejszą wartością dla sarmatów była wolność.

ARIANIZM – nazwa pochodzi Ariusza (ok. 256-336), kapłana, który stworzył ten kierunek w teologii chrześcijańskiej. Arianizm zawierał elementy poglądów Pawła z Samostat (monarchianizm). Istotą arianizmu był radykalny monoteizm, który podważał dogmat Trójcy Świętej i zaprzeczał boskości Chrystusa. Wielokrotnie potępiany przez Kościół arianizm zanikł ok. VII wieku, by odnowić się w czasie reformacji, jako ruch arian, inaczej braci polskich.

KONCEPT – nazwa pochodzi od łacińskiego conceptus – ujęcie. Koncept to wyszukany i zaskakujący pomysł, który dominuje nad utworem, determinuje treść i budowę dzieła. Jego poetycka sztuczność przeciwstawiana jest stylowi potocznemu. Koncept wykorzystuje analogie i kontrasty w stylistyce, leksyce, kompozycji. Posłuje się oksymoronem, paradoksem, paralelizmem. antytezą, grą słów, itp.

Oznacz znajomych, którym może się przydać
  Dowiedz się więcej
1  Transakcja wojny chocimskiej – omówienie
2  Człowiek - analiza i interpretacja
3  Twórczość Potockiego - przegląd i charakterystykaKomentarze
artykuł / utwór: słowniczek    Tagi: